29
مارس

مهم‌ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی

فلزات یکی از مهم‌ترین عناصری هستند که به سبب ویژگی‌هایی که دارند در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده در درب و پنجره، سقف، نماهای ساختمانی و روکش‌ها از جمله مهم‌ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمانی سازی هستند. یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهایی که دارند، استفاده از روکش‌های آلومینیومی در ساختمان‌های بنتی است. در این نوع ساختمان‌ها به سبب نوع مواد به کار رفته در آن‌ها، ایجاد خرابی و تخریب بسیار زیاد است به همین دلیل برای کاهش آثار خرابی از روکش‌های آلومینیومی استفاده می‌کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با مهم‌ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با فلز آلومینیوم

آلومینیوم فلزی است سفید متمایل به آبی. آلومینیوم یکی از بهترین جایگزین هایی است که می‌توان در ساختمان سازی به جای فولاد استفاده کرد. درواقع آلومینیوم در مقایسه با فولاد همان مقاومت را ارائه می‌دهد با این تفاوت که دارای وزن سبک‌تری است، با این حال استخراج آلومینیوم در مقایسه با فولاد بسیار سخت است و باید حتما از سنگ بوکسیت استخراج گردد. همین موضوع سبب شده تا این فلز، دارای قیمت بالاتری نسبت به فولاد در صنعت ساختمان سازی باشد.

کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی

قبل از این‌که به سراغ مهم‌ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی برویم، بهتر است شما را با ویژگی‌های استفاده از آلومینیوم در ساختمان سازی آشنا کنیم. اولین ویژگی مهم آلومینیوم در مقایسه با سایز فلزات، وزن بسیار کم و سبک آن است که باعث شده تا قابلیت فرم دهی بسیار بالایی داشته باشد. از طرفی بدنه آلومینیوم در برابر خوردگی و آسیب، طول عمر بالاتری دارد. از همه مهم‌تر وزن کم آلومینیوم باعث شده تا نیاز کمتری به مصرف مصالح باشد و از سویی فونداسیون ساختمان بسیار بهتر صورت گیرد و وزن ساختمان کاهش یابد.

اکنون که با مزایا و ویژگی‌های مهم آلومینیوم آشنا شدیم. در ادامه به مهم‌ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی خواهیم پرداخت.

استفاده از آلومینیوم در درب و پنجره ساختمان

یک‍ی از اصلی‌ترین فلزات در ساخت درب و پنجره، آلومینیوم است. درواقع استفاده از آلومینیوم در ساخت درب و پنجره یکی از قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهایی است که این فلز دارد. نکته مهمی که در اینباره وجود دارد این است، که با پیشرفت علم، با استفاده از پنجره‌های دوجداره آلومینیومی می‌توان تا حدود زیادی از هدر رفت انرژی و گرما جلوگیری کرد. درواقع لایه آلومینیومی که درون شیشه قرار گرفته است، اجازه نمی‌دهد که انرژی و حرارت در محیط جابه‌جا شود، بر همین اساس شما می‌توانید درب و پنجره‌های آلومینیومی را در محیط‌های اداری و بیمارستانی هم نیز نصب کنید. قابلیت جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های درب و پنجره‌های آلومینیومی است. استفاده کردن از سیستم شیشه‌های دوجداره روی درب و پنجره های آلومینیومی زیبایی و دوام آن‌ها را افزایش داده است.

استفاده از آلومینیوم در سقف کاذب

مهم‌ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی، استفاده از آن در ساخت سقف کاذب است. سقف کاذب یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی است که در ساختمان‌های امروزی مانند فروشگاه‌ها، ادارت، کافه‌ها، رستوران‌ها و… استفاده می‌گردد. آلومینیوم‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و این مقاومت باعث شده تا در برابر آسیب‌هایی مانند خوردگی یا پوسیدگی بسیار مقاوم باشند.

استفاده از آلومینیوم در نمای ساختمان

یکی دیگر از کاربردهای مهم آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی، استفاده از آن در نمای ساختمان است. درواقع ورق‌های آلومینیومی در عین استحکام بسیار بالایی که دارند، از وزن بسیار پایینی نیز برخوردار هستند، همین موضوع باعث شده تا این فلز دارای قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی باشد و معمار امکان حالت دهی آن را به هر صورتی که نیاز است داشته باشد. از همه مهم‌تر سبک بودن فلز آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی باعث شده تا استفاده از آن به کاهش وزن ساختمان کمک بسیاری کند. همچنین حمل و نقل آن بسیار راحت است و در برابر نور آفتاب نیز بسیار مقاوم است و با گذشت زمان دچار آسیب نمی‌گردد.

با انتخاب کردن نمای مناسب برای انواع ساختمان‌ها شما می‌توانید سازه‌های زیبایی را اجرا نمایید. نماهایی که آلومینیومی هستند در مقایسه با دیگر نماهای ساختمانی مناسب‌تر هستند. نماهای آلومینیومی اتصال مناسبی دارند و مقاومت زیادی در برابر زلزله و دیگر حوادث از خود نشان می‌‌دهند. سبک وزن بودن نماهای آلومینیومی مقاومت به خوردگی و همچنین قابلیت استفاده از آن‌ها در مناطق مختلف موجب شده که این نماها طرفداران بیشتری داشته باشد.

مهم‌ترین مزایای کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی

استفاده از آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی مزایای مهمی را به همراه دارد که از انواع آن‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این فلز هیچگونه خطر و آسیبی برای محیط زیست ندارد، زیرا کاملا قابل بازیافت بوده و بازیافت آن نیز انرژی کمی نیز دارد.
  • به دلیل وزن بسیار سبک و راحتی که دارد، امکان حمل و نقل آن نیز بسیار راحت است.
  • درصد مقاومت آلومینیوم مانند یک فلز صد گلوله است. مقاومت بالا و وزن پایین این فلز را بسیار مقاوم و مستحکم کرده است.
  • آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر اشتعال دارد.
  • روی سطح آلومینیوم یک لایه از اکسید طبیعی استفاده شده که از زنگ زدن آن جلوگیری می‌کند.
  • این فلز خاصیت فرم پذیری بسیار بالایی دارد و بسیار انعطاف پذیر است.
  • رنگ آلومینیوم در مجاورت تابش آفتاب، تغییر نمی‌کند.
  • آلومینیوم دوام بسیار بالایی دارد.
  • این فلز بسیار مقاوم بوده و با فشار و انقباض دچار شستگی و ترک نمیگردد.

بیشتر بدانید: مراحل اجرای اسکلت فلزی ساختمان

سخن پایانی

آلومینیوم دومین فلز پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. همچنین برحسب محاسبات انجام شده، حدود 23 درصد از این فلز در ساختمان سازی استفاده می‌گردد. ویژگی‌های مهمی نظیر وزن کم، استحکام بالا، مقاومت در برابر آسیب، انعطاف پذیری از جمله دلایلی است که باعث شده تا این فلز استفاده و کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی داشته باشد.

در این مقاله با مهم‌ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی آشنا شدیم. استفاده از این فلز در صنعت ساختمان سازی موجب می‌گردد تا در برابر زلزله نیز بسیار مقاوم باشد. اگر در حال ساختمان سازی هستید، بهتر است برای استحکام بیشتر ساختمان خود از این فلز استفاده کنید.