اجاره ی قالب وافل

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: 09:00 الی 17:00
آدرس ما
تهران، جردن، برج امیر پرویز
تماس
021-86081254

اجاره انواع قالب های وافل
اجاره و کرایه انواع قالب های وافل به عنوان بهترین روش جهت کاهش هزینه های ساخت و ساز شناخته می شود. برخی از کارفرمایان پس از اتمام پروژه ی شخصی خود دیگر نیازی به قالب های وافل نداشته و به این ترتیب هزینه اضافه تری را پرداخت کرده اند. به طور کلی اجاره قالب وافل علاوه بر کاهش هزینه ها، نگرانی و دغدغه های کارفرمایان و پیمانکاران را جهت فروش قالب های وافل از بین می برد.

محاسبه هزینه اجاره قالب وافل
محاسبه قیمت جهت اجاره قالب وافل به دو صورت انجام گیرد :

محاسبه سقف بدون پله، آسانسور، دامت های تاسیسات و نورگیر، محاسبه قیمت بر اساس متر مربع
محاسبه سقف سازه به صورت خالص
شاید برای شما هم سوال باشد که دلیل تفاوت این دو روش محاسبه چیست؟ همانطور که می دانید سقف از تیر و ستون تشکیل شده است. در اطراف ستون و نواحی وافل، قالب های وافل قرار داده نمی شوند چرا که به این ترتیب می توان برش پانچ سقف را تقویت کرد. به طور کلی در یک سقف حداکثر بین 60 تا 70 درصد از مساحت سقف، به قالب وافل احتیاج است. در صورتی که سیستمی که از آن استفاده می شود فلزی باشد، این مقدار حتی به 75 الی 80 درصد نیز خواهد رسید. میزان قالب مصرفی در سیستم های فلزی به دلیل استفاده از تیر های نازک تر و ابعاد کوچک تر ستون ها، افزایش می یابد. همانطور که می دانید استفاده از سیستم وافل روز به روز در حال گسترش بوده و اجاره آن می تواند از صرف هزینه اضافه در سرمایه گذاریتان کاهش دهد. به طوری که اجاره قالب وافل علاوه بر به صرفه بودن و عدم نیاز به سرمایه اولیه، نگرانی فروش آن را بعد از پایان پروژه برای پیمانکار نخواهد داشت.

سیستم محاسبه تعداد قالب وافل
محاسبه تعداد قالب های وافل با توجه به اینکه سازه فلزی یا بتنی باشد، پلان سازه مربعی، مستطیلی، لوزی، مثلثی و … باشد برای هر متر مربع حدود 60 تا 80 درصد خواهد بود. در نتیجه میزان درصد وافل مصرفی هر پروژه با پروژه دیگر به دلیل تفاوت ها و نیاز های موجود فرق خواهد داشت. تقریبا می توان گفت تعداد وافل دو طرفه مورد نیاز در هر سقف از تقسیم 65 تا 75 درصد از سطح یک سقف بر مساحت یک وافل بدست می آید. برای مثال ساختمانی را با سقفی به متراژ 500 متر مربع در نظر بگیرید. میزان وافل جهت پوشش این سقف توسط مهندسین محاسب، 80*80 محاسبه شده است.

بر اساس معادله بالا می توان گفت 70 درصد از سقف پروژه توسط قالب های وافل پوشش داده می شوند. پس باید مقدار وافل ها را در 500 متر مربع از سقف محاسبه کرد. همانطور که گفتیم مساحت قالب ها 80*80 می باشد که این مقدار نیز باید در نظر گرفته شود.

با توجه به نقشه وافل چینی پروژه فوق، مساحت سقف 860 متر مربع بوده که وافل های طراحی شده آن به صورت یک طرفه و با آکس 70 در ارتفاع 25 سانتی متری می باشند. در این صورت با موارد زیر رو به رو خواهیم بود :

تعداد قالب های درپوش یا ته بندی که استفاده شده است 945 عدد معادل 99 متر مربع می باشد.
تعداد قالب های میانی استفاده شده 1434 و معادل 202 متر مربع می باشد.
تعداد قالب های فیلر 509 عدد و معادل 36 متر مربع است.
جمع کل قالب مصرفی پروژه 637 متر مربع محاسبه می شود که معادل 0.74 مساحت سقف پروژه می باشد.
حال اگر مساحت پروژه فوق 468 متر مربع باشد و وافل های طراحی شده در آن نیز به صورت دو طرفه و در ابعاد 80*80 با ارتفاع 20 سانتی متر باشد، با موارد زیر رو به رو خواهیم بود :

تعداد قالب های کامل 80*80 مورد استفاده 474 عدد و معادل 303 متر مربع می باشد.
تعداد قالب های نیمه 40*80 مورد استفاده 13 عدد و معادل 4 متر مربع می باشد.
در محاسبه اجاره قالب وافل جهت جلوگیری از ابهامات موجود، متر مربع سقف به صورت خالص یا ناخالص محاسبه می شود.

دلایل محاسبه روز شمار و عددی بودن قالب های وافل
کارفرمایان مشابه اجاره جک و اسکافلدی، برای کرایه قالب های وافل نیز اقدام می کنند. که در این صورت دیگر نیازی به اجاره قالب بر اساس متر مربع نخواهد بود. چرا که در هنگام نقشه ساختمان بررسی شده و مساحت پله، آسانسور، نورگیر و داکت از مساحت کل کسر و به صورت خالص وافل مصرفی محاسبه می شود. ارسال 140 متر قالب برای 200 متر سقف ممکن است برخی از کارفرمایان را دچار ابهام کند. علت این تفاوت در محاسبه فضای خالص می باشد به طوری که 60 متر سقف شامل فضا های ناخالص بوده که از متراژ کلی سقف کاسته شده است. در حقیقت همواره خالص وافل از مساحت سقف کمتر خواهد بود.

اجاره وافل به صورت روز شمار
گاهی ممکن است در زمان اجرای پروژه با پیش بینی زمانی نادرستی مواجه شویم که مورد انتظار کارفرما بوده است. کارفرما بر اساس زمان پیش بینی شده وافل را اجاره می کند در حالی که پروژه دیرتر یا زودتر به اتمام می رسد. جهت جلوگیری از وقوع چنین شرایطی می توان از محاسبه روز شمار استفاده کرد به گونه ای که هنگام اتمام پروژه دیرتر یا زودتر از زمان موعود کارفرما مجبور به پرداخت هزینه اضافه تر نخواهد بود. در زمانی که پروژه زود تر از موعود به پایان برسد امکان شروع پروژه دیگر نیز وجود دارد. چرا که اجاره وافل تنها مختص به یک پروژه نبوده و می توان از آن در پروژه های دیگر نیز استفاده کرد. یکی از موارد موثر در کرایه قالب های وافل مبحث متراژ پروژه، تعداد طبقات و مدت زمان تقریبی که وافل اجاره داده می شود می باشد. پس از طراحی نقشه های سازه کارفرما از سایز وافل مورد نیاز پروژه خود آگاه می شود.

اجاره وافل یک طرفه
جهت اجاره قالب های وافل یک طرفه، در دست داشتن نقشه چیدمان قالب به دلیل تفاوت ابعاد قالب وافل اجباری می باشد. قالب های وافل یک طرفه دارای 3 قطعه با طول های متفاوت بوده که به ترتیب عرض قطعه اصلی 50 سانتی متر، فیلر 10 سانتی متر و قطعه انتهایی 15 سانتی متر می باشد.

خرید قالب های وافل یا اجاره کردن آن ؟
در پروژه های ساختمانی با تعداد سقف بیشتر از 4 سقف و یا مدت زمان اجرای زیاد ( بیش از 5 ماه ) خرید قالب های وافل نسبت به اجاره کردن آن به صرفه تر خواهد بود. در غیر این صورت اجاره قالب های وافل امری اقتصادی تر می باشد