کرمو یا شن نما شدن بتن ظاهری کاملاً متفاوت با عدم تراکم کافی بتن دارد. متاسفانه مهندسین، تکنیسین ها و دست اندرکاران اجرای سازه های بتنی این دو عیب را یکسان می شمارند. این در حالی است که :

 • در بتن کرمو یا شن نما شده، ذرات درشت دانه بتن (شن) در کنار هم دیده می شود که فضای بین آنها فاقد ملات و شیره کافی می باشد از این رو کاملاً نمایان می باشند
  بتن کرمو

  بتن کرمو

 •  در یک بتن غیر متراکم ممکن است فضاها و حفرات کوچک و بزرگ قابل رؤیت (از چند دهم میلیمتر تا چندین میلیمتر) مشاهده گردد اما در بخش جامد، ذرات درشت و ریز و شیره بتن در کنار هم بصورت همگن دیده می شود.
بتن نامتراکم

بتن نامتراکم

images - بتن کرمو (Honeycomb concrete)

 

علل کرموشدگی بتن:

از عمده علل کرمو شدن بتن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ‌عدم ویبره صحیح
 • ‌پایین بودن کیفیت اختلاط بتن
 • ‌عدم درز بندی مناسب قالب که باعث فرار شیره‌ی بتن و تفکیک دانه بندی آن می‌شود.
 • دلیل اصلی بروز این مشکل، جداشدگی بتن است. جداشدگی (Segregation) به علل مختلفی در بتن ایجاد می‌شود. معنای جداشدگی، جدائی یک جزء یا چند جزء بتن از دیگر اجزای آن است.
 • بهره گیری از جام‌های معمولی و ریختن بتن به‌ صورتی که با میلگردهای افقی ستون و دیوار، پی‌درپی برخورد نماید و ارتفاع زیادی را طی نماید.
 • طراحی و یا اجرای غیراصولی آرماتوربندی اعضاء.
 • افقی قرار دادن لوله پمپ به منظور ریختن بتن درون ستون یا دیوار.
 • بهره گیری از شوت مایل
 • پرتاب نمودن بتن به وسیله بیل به درون ستون یا دیوار.

لازم به ذکر است که پرتاب نمودن بتن به وسیله بیل به درون ستون یا دیوار یکی از عمده ترین دلایل بروز جداشدگی و بروز پدیده شن نما شدن بتن  در کشور  می باشد. این روش عموماً در کارگاه‌های کوچک  علل الخصوص در شرایطی که بتن با دست یا بتونیر در کارگاه میکس می‌گردد مشاهده می‌شود.

47693677 520214618473877 3023346275039129556 n - بتن کرمو (Honeycomb concrete)

پیامدهای کرمو شدن بتن
 1.  کاهش شدید مقاومت فشاری، کششی و خمشی و برشی بتن به حدی که ممکن است نتوان مقاومت بتن این بخش را اندازه گیری کرد و حتی گاه امکان تهیه مغزه نیز در این قسمت ها وجود ندارد.
 2.  کاهش شدید مدول ارتجاعی بتن که عملاً در طراحی سازه از اهمیت برخوردار می باشد.
 3.  کاهش شدید پیوستگی بین بتن و میلگرد که به کاهش شدید ظرفیت باربری قطعه می انجامد و عملاً انتقال نیروها بدرستی صورت نمی گیرد و روابط شناخته شده در طراحی سازه های بتن آرمه از اعتبار ساقط می شود.
 4.  افزایش شدید نفوذپذیری بتن در منطقه کرمو یا شن نما شده و نشت شدید آب به درون بتن و از بین رفتن آب بندی در سازه های نگهدارنده مایعات.
 5.  عدم امکان اندازه گیری جذب آب کوتاه مدت و بلند مدت بدلیل حفرات بزرگ.
 6.  نفوذ مواد زیان آور به درون بتن و آسیب رسانی به بتن (حمله سولفاتها و مواد اسیدی و …).
 7.  عدم دوام بتن در محیط های دارای چرخه های یخ بندان و آبشدگی.
 8. شروع زود هنگام خوردگی میلگردها در اثر نفوذ سریع یون کلرید یا کربناته شدن بتن یا خمیر سیمان ناچیز ‌مجاور میلگردها و از بین رفتن لایه انفعالی (درصورت تشکیل شدن آن).
 9.  عدم تشکیل لایه انفعالی در میلگرد واقع در بخش شن نما شده و شروع خوردگی از ابتدای بتن ریزی یا ادامه دادن خوردگی میلگردهای زنگ زده.
 10.  افزایش آهنگ (شدت) خوردگی میلگردها در اثر کاهش شدید مقاومت الکتریکی بتن اطراف آن در منطقه پوشش میلگردها.
 11.  ایجاد منظره بد و نمای نامطلوب در سطح بتن.

download - بتن کرمو (Honeycomb concrete)

فرآیند ترمیم بتن کرمو به شرح زیر می باشد :
 1. ابتدا ذرات و سنگدانه های سست باید برداشته شود برای این کار می توان از واتر جت صنعتی ، چکش برقی یا برس سیمی استفاده نمود.
 2. سطح حاصل، باید به طور کامل تمیز نگه داشته شود. برای برداشت سنگدانه های از برس سیمی استفاده کرد . در نهایت لازم است سطح شسته شود .
 3. اجازه دهید سطح خشک شود.
 4. از یک لایه چسب بتن به عنوان پرایمر زیرکار اسفاه نمایید.
 5. پودر ترمیم کننده را طبق دسورالعمل مندرج در کاتالوگ با آب ترکیب نمایید و توسط ماله روی سطح اجرا نمایید و بتن را ترمیم نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 − یک =

فهرست
error: