وافل یکطرفه (تیرچه درجا)

.png - وافل یکطرفهWAFFLE - وافل یکطرفه

وافل یکطرفه را میتوان جایگزین نوین سقف های تیرچه بلوک سنتی و منسوخ دانست، بطوریکه تمام عیوب و ایرادات مطرح شده در آن ها را برطرف نموده، ایراداتی همچون: ساخته شدن تیرچه در کارگاه های ساخت تیرچه که از کیفیت بسیار پایینی برخوردار می باشند و اکثر موراد ساخته شده در کارگاه هم از نظر بتن استفاده شده در آن ها و هم از نظر میلگردهای به کار رفته در آن ها کیفیت قابل قبولی ندارند از این روز با استفاده از وافل یکطرفه این موارد نقص برطررف شده و با یک کار یکپارچه و با کیفیت عالی مواجه هستیم.

از طرفی دیگر هزینه خرید فوم و بلوک در این نوع سقف ها حذف شده که هم به محیط زیست کمک شایانی می کند و هم از هزینه های کارفرما می کاهد و همچنین از ورود تکه های فیبر به داخل سقف و تیر در امان خواهیم بود.

همچنین با استفاده از قالب وافل یکطرفه میتوان از خطر اتش سوزی یونولیت های موجود در سقف که حذف می شوند جلوگیری نمود به طوریکه این مواد به شدت اشتعال زا هستند و حتی بدون و جود اکسیژن نیز میتوانند دچار اشتعال شوند چرا که از نوع مواد کند سوز هستند،

قالب وافل یکطرفه یا بعبارتی تیرچه درجا میتواند گزینه بسیار عالی جهت جایگزین نمودن آن به جای تیرچه باشد.

همچنین در صورت استفاده از قالب وافل یکطرفه علاوه بر مساِئل ذکر شده، سقف از صلبیت بالاتری برخوردار می باشد و به طبع آن از لرزش کمتری برخوردار می باشد.

قالب هاب وافل یکطرفه کهن دک با کیفیت بالای خود و با توجه به اینکه قابلیت اتصال به همدیگر را دارند به راحتی میتوانند توسط کارگران ساختمانی به هم متصل شوند.

تیرچه درجا یا سقف وافل یکطرفه میتوان گفت که همان سقف تیرچه بلوک می باشد که بدون برهم زدن ابزار و روش های موجود و تحمیل هزینه های سنگین با اصلاح نواقص سقف تیرچه بلوک دفن مصالح گران مانند تیرآهن، میلگرد، بتن، سفال، پلی استایرن (فوم) و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری می کند.

بطور کلی میتوان گفت هر سازه ای  که سقف آن تیرچه بلوک باشد را می توان به جای استفاده از بلوک سیمانی، یا فوم و یا هر پرکننده دیگر، از قالب های وافل یک طرفه به عنوان پر کننده بین تیرچه ها استفاده کرد.

اجرای وافل یکطرفه:

برای اجرای سقف وافل یکطرفه همانطور که پیداست در سقف وافل یک طرفه به جای استفاده از فوم، سفال، یونولیت، بلوک سیمانی، و تیرچه آماده به این صورت عمل می کنیم که قالب های پلاستیکی وافل را چیده و میلگرد بین قالب ها و تیرچه را روی سقف می بافیم و سپس یک میلگرد شبکه حرارت را بسته و به صورت یکنواخت بتن ریزی می کنیم و در این حالت دیگر از تیرچه از پیش ساخته و بلوک سفالی یا سیمانی یا یونولیتی استفاده نمی کنیم.

از لحاظ اقتصادی این کار مقرون به صرفه تر خواهد بود، به این صورت که هزینه تیرچه آماده را نخواهیم داشت و تمام هزینه ناشی از ساخت تیرچه به پروژه اصلی بر می­گردد، هزینه ای صرف تامین قالب های سقفی یونولیتی یا سفالی یا سیمانی نمی شود. در عوض یک هزینه اولیه برای قالب های وافل داده می شود که می توان از قالب وافل تا ۱۰۰ مرتبه استفاده کرد و هزینه هر متر مربع قالب به یک عدد فوق العاده ناچیز تقلیل پیدا کند.

 

مشخصات فنی وافل یکطرفه:

محصول عرض تیرچه آکس به آکس تیرچه ضخامت سقف وزن بتن سقف بر حسب کیلوگرم بر متر مربع (وزن مخصوص بتن 2450
بالا پایین 5 سانتی متر 7 سانتی متر 5 سانتی متر 7 سانتی متر
وافل 60 با ارتفاع 25 12 15 60 30 32 260 310
وافل 70 با ارتفاع 25 12 15 70 30 32 240 290

photo 2019 08 23 12 31 27 240x300 - وافل یکطرفهphoto 2019 08 23 12 31 31 300x300 - وافل یکطرفه WhatsApp Image 2019 09 02 at 10.29.17 600x450 - وافل یکطرفهسقف وافل یکطرفه یا تیرچه درجا

سقف وافل در ویکی پدیا 

فهرست
error: