قالب وافل و کاربرد آن

امروزه قالب وافل که مهم ترین ابزار اجرای سقف وافل است، از لحاظ فنی و اقتصادی در اکثر پروژه های بزرگ کاربرد دارد. در ادامه این مطلب شما را با انواع قالب وافل و کاربرد هرکدام از آن ها و هم چنین هزینه و قیمت های آن آشنا خواهیم کرد.

waffle 2 min 300x300 - قالب وافل

قالب وافل چیست؟

از لحاظ لغوی کلمه انگلیسی وافل، به معنی کلوچه ای با شکل ها و طرح های دایره ای است و به همین علت برای دال های مشبک و پنجره مانند استفاده میشود. اما در اصل قالب وافل (waffle formwork) یک قطعه ی پلاستیکی است، این قطعه ابعاد و سایز مشخص خود را دارد و جهت حذف بتن ناکارآمد در دال های بتنی استفاده می شود.

بتن ناکارآمد چیست؟

به قسمتی از دال بتنی که تحت تنش فشاری نیست و هیچ عضو کششی یا میلگردی را در خود نگه نمی دارد، بتن ناکارآمد می گویند. حذف این بتن از لحاظ اقتصادی، سبک سازی سازه و کاهش جذب انرژی لرزه ای اهمیت بسیاری دارد.
در سال های گذشته برای حذف این بتن، طرح های گوناگونی پیشنهاد شده و برخی هم به اجرا درآمده است، از پرکاربردترین آن ها استفاده از قالب های پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن است که قابلیت چندین بار استفاده را دارد.این قالب،به قالب وافل معروف است.

تفاوت قالب وافل با قالب های یوبوت و کوبیاکس

قالب های یوبوت (U-boot)،کوبیاکس (Cobiax) و بابل دک (Bubble deck)، جهت حذف بتن ناکارآمد استفاده می شوند. بیشترین تفاوت این قالب ها با قالب های وافل دردفعات استفاده از آن ها است. طراحی قالب های وافل به گونه ای است که بعد از اجرای بتن و سخت شدن آن، قابل جداسازی و استفاده مجدد باشد که همین امر سبب جذابیت اقتصادی این قالب های وافل است. اما قالب های یوبوت و کوبیاکس که در درون دال جای میگیرند، پس از بتن ریزی دیگر قابل استفاده مجدد نیستند.

WAFFLE2 min 300x209 - قالب وافل

ویژگی های برتر قالب های وافل نسبت به قالب یوبوت و کوبیاکس:

– همانطور که جلو تر هم توضیح داده شد، قالب های وافل به جهت قابلیت متعدد استفاده از آن ها، هزینه ی کم تری برای اجرای هر متر مربع سقف، نسبت به سایر قالب ها دارد.
– در انجام دال های مجوف مثل یوبوت و کوبیاکس، قسمتی از بتن میانی دال حذف می شود اما بتن کششی حذف نمی شود، در استفاده از قالب وافل علاوه بر بتن میانی، بتن کششی نیزحذف می شود. به همین علت حدود 20 درصد سقف وافل به نسبت سایر سقف های مجوف بتن کمتری نیاز دارد، که از لحاظ فنی و اقتصادی حائز اهمیت است.
– به جهت اینکه در هزینه های ساخت قالب های مجوف صرفه جویی شود، اغلب از موادی با کیفیت پایین استفاده می کنند، این مواد در برابر اشعه آفتاب حساس هستند و ممکن است چندین روز زیر نور خورشید قرار بگیرند که در این صورت در زمان حمل و نقل و نصب میلگرد ها ، آسیب می بینند، آسیب وارد شده ممکن است باعث ورود بتن به درون قالب ها شده و بار مرده سقف را افزایش دهد.

انواع قالب وافل از لحاظ عملکرد

قالب وافل نقش مهمی در اجرای سقف وافل دارد و ابعاد و شکل عملکرد آن را تعیین می کند، این قالب با توجه به کاربرد آن به دو قالب وافل یک طرفه و دو طرفه تقسیم می شود.

قالب های وافل یک طرفه

قالب های یک طرفه جهت اجرای سقف ها با دهانه کوتاهتر استفاده می شوند، وظیفه ی آن این است که بار مرده و زنده را در یک راستا منتقل کند. خود قالب باعث شکل گیری تیرچه یا ریب خواهد شد.

ابعاد قالب وافل یک طرفه

این قالب های یک طرفه، شامل قطعات پلاستیکی U شکل هستند که به همراه قطعات انتهایی در محل اجرا به کمک بست مخصوص، به یک دیگر متصل شده اند. این اتصال سبب تشکیل یک قالب یکپارچه مکعب مستطیلی است. این قالب به طور معمول فاصله آکس به آکس 60 تا 70 سانتی متر را تامین می کند. با عمق 25 تا 30 سانتی متر، همچنی طول متغیر و عرض تیرچه ها نیز متغیر است و بین 12 تا 14 سانتی متر در دسترس است.

قیمت قالب وافل یک طرفه

قیمت این قالب به نسبت دیتل اجرایی متغییر است. هزینه ی اجرای سقف با این قالب ها، در هر متر مربع محاسبه میشود و در این امر عواملی مثل ابعاد قالب،کیفیت قالب و موقعیت پروژه اثرگذارند. به طور کلی قیمت خرید قالب وافل یک طرفه به ازای هر متر مربع از 240 تا 270 هزار تومان متغییر است.درنظر داشته باشید که دستمزد اجرا به صورت جداگانه محاسبه می شود.

قالب های وافل دوطرفه

این قالب ها در اجرای سقف وافل مشبک یا دوطرفه به کار می روند و باعث انتقال بار در دو راستا می شوند. یعنی بار زنده و مرده سقف به تمام تیرهای اطراف هر چشمه سقف انتقال می یابد. این قالب برخلاف قالب یک طرفه با بست به قالب های مجاور متصل نمی شود. اما مانند قالب یک طرفه پس از رسیدن بتن دال به مقاومت نهایی باز شده و در جای دیگر استفاده می شود.که این ویژگی به کاهش هزینه تمام شده دال کمک میکند.

ابعاد قالب وافل دوطرفه

این قالب قطعاتی از جنس پلی پروپلین دارد که وزن کمی دارند و به شکل نیمه مکعب طراحی شده اند. در برخی از محصولات ما، این قطعه ها سوراخ هایی جهت چفت و بست شدن قالب های مجاور دارند. حمل و نقل این قالب ها با توجه به ابعادشان آسان است و برای دهانه های عریض بسیار مناسب هستند. معمولا این قالب ها در ابعاد مختلف از 60*60 تا 90*90 ارائه می شوند.عمق این قالب های دوطرفه نیزاز 18 و 25 و 28 و 33 و35 و 40 سانتی مترمی باشد. که دیتل کامل قالب ها در بخش قالب وافل دوطرفه در یک جدول آورده شده است.

قیمت قالب وافل دوطرفه

بر اساس تعداد و نوع و جنس قالب ها، قیمت این قالب ها متغییر است و به فاکتور های گوناگونی بستگی دارد. جهت اطلاع بیشتر در این مورد می توانید با ما تماس بگیرید.

فهرست
تماس
error: