قالب وافل و کاربرد آن

قالب وافل مهم ترین ابزار اجرای سقف وافل است. قالب وافل را می توان در اصل شالوده ی سقف های وافل دانست. قالب وافل از جنس پلاستیک بوده و ابعاد و شکل مشخصی دارد. از این قالب برای حذف کردن بتن ناکارآمد در دال های بتنی استفاده میشود. حال این بخش نا کارآمد چیست؟ بتن ناکارآمد بخشی از دال بتنی است که تحت فشار و هیچ تنشی نیست و از طرفی هیچ عضو کششی از جمله میلگرد نیز در آن وجود ندارد. با حذف این قسمت ضافه و ناکارآمد، سازه سبک تر شده و از طرفی در کاهش جذب انرژی لرزه ای نیز بسیار موثر است. علاوه بر این ها از نظر اقتصادی نیز حذف آن کاملا به صرفه است.

قالب وافل و کاربرد آن

قالب وافل چیست؟

قالب وافل از جنس پلاستیک بوده و ابعاد و شکل مشخصی دارد. از این قالب برای حذف کردن بتن ناکارآمد در دال های بتنی استفاده میشود. حال این بخش نا کارآمد چیست؟ بتن ناکارآمد بخشی از دال بتنی است که تحت فشار و هیچ تنشی نیست و از طرفی هیچ عضو کششی از جمله میلگرد نیز در آن وجود ندارد. با حذف این قسمت ضافه و ناکارآمد، سازه سبک تر شده و از طرفی در کاهش جذب انرژی لرزه ای نیز بسیار موثر است. علاوه بر این ها از نظر اقتصادی نیز حذف آن کاملا به صرفه است.
حذف این نوع بتن نیازمند ایده های مختلفی بوده است که در طی ده سال گذشته این ایده ها بیان شده اند ولی فقط برخی از آنها مورد استفاده واقع شده اند. استفاده از قالب وافل یکی از محبوب ترین این راههاست که قالب هایی از جنس پلی پروپیلن استفاده میشود. این قالب ها یک ویژگی مثبت دیگر نیز دارند آن هم این است که میتوانید از آنها چند بار استفاده کنید.
همانطور که حدس میزنید اسم وافل و سقف وافل از دسر و بیسکوییتی به همین نام می آید یعنی یک بیسکوییت با طرح پنجره ای که برای دال های مشبک و پنجره مانند استفاده میشود.

قالب وافل چیست؟

تفاوت قالب وافل با قالب یوبوت و کوبیاکس

از دیگر راهکار های مناسب برای حذف بتن ناکارآمد میتوان به قالب های یوبوت و کوبیاکس و بابل دک در اجرای دال های مجوف اشاره کرد. ولی بزرگترین تفاوتی که این قالب ها با قالب وافل دارند این است که بر خلاف قالب وافل نمیتوان از آنها چند بار استفاده نمود ویکبار مصرف هستند. این قالب ها در درون دال قرار میگیرند و پس از بتن ریزی حفره هایی را درون دال ایجاد میکنند.
ولی طراحی قالبهای وافل به گونه ای است که زمانی که بتن سخت شد میتوان آن را جدا کرد و مجدد از آن استفاده کرد. این امر یکی از ویژگی های مثبت و مهم قالب های وافل است.

مزیت های قالبهای وافل نسبت به یوبوت و کوبیاکس

ممکن است قالب های یوبوت اغلب از موادی با کیفیت پایین ساخته شود . این مواد در برابر اشعه خورشید آسیب پذیر هستند. از طرفی با توجه به مکان پروژه و اینکه روی سقف اجرا میشود ممکن است چندین روز زیر نور خورشید باشند و آسیب ببینند. از طرفی در حین اجرای عملیات یا حمل و نقل یا نصب میلگرد ممکن است دچار خراش و آسیب شوند.
این خراش ها و آسیب ها و گاها شکستگی ها ممکن است باعث شوند که بتن وارد این شکستگی ها و قالب ها شده و در نتیجه بار مرده اضافه ای به سقف تحمیل شود که در محاسبات فنی لحاظ نشده باشد. در اجرای دال های مجوف مانند یوبوت و کوبیاکس، مقداری از بتن میانی دال حذف میشود ولی بتن کششی در جای خود باقی می ماند.
ولی اگر از قالب وافل استفاده شود علاوه بر اینکه بتن میانی حذف می شود نیازی به بتن کششی هم نیست. این تفاوت بین سقف های وافل و سقف های مجوف تا 20 درصد باعث کاهش مقدار بتن می شود. به عبارتی میتوان گفت به ازای هر متر مربع، حدود 200 کیلوگرم بتن کمتر لازم است. این نکته از نظر اقتصادی و از نظر فنی بسیار مهم است.
با توجه به چند بار مصرف بودن قالب های وافل نسبت به قالب های یوبوت و کوبیاکس، این قالب ها از نظر اقتصادی و حتی محیط زیستی بسیار با صرفه تر هستند.

نمونه ای از یک قالب وافل

فیلمی از نحوه اجرای سقف وافل

انواع قالب وافل از لحاظ عملکرد

قالب وافل نقش مهمی در اجرای سقف وافل دارد و ابعاد و شکل عملکرد آن را تعیین می کند، این قالب با توجه به کاربرد آن به دو قالب وافل یک طرفه و دو طرفه تقسیم می شود.

قالب های وافل یک طرفه

قالب های یک طرفه جهت اجرای سقف ها با دهانه کوتاهتر استفاده می شوند. وظیفه ی آن این است که بار مرده و زنده را در یک راستا منتقل کند. خود قالب باعث شکل گیری تیرچه یا ریب خواهد شد.

ابعاد قالب وافل یک طرفه

قالب های یک طرفه، شامل قطعات پلاستیکی U شکل هستند که به همراه قطعات انتهایی در محل اجرا به کمک بست مخصوص، به یک دیگر متصل شده اند. این اتصال سبب تشکیل یک قالب یکپارچه مکعب مستطیلی است. این قالب به طور معمول فاصله آکس به آکس 60 تا 70 سانتی متر را تامین می کند. با عمق 25 تا 30 سانتی متر، همچنی طول متغیر و عرض تیرچه ها نیز متغیر است و بین 12 تا 14 سانتی متر در دسترس است.

قیمت قالب وافل یک طرفه

قیمت این قالب به نسبت دیتل اجرایی متغییر است. هزینه ی اجرای سقف با این قالب ها، در هر متر مربع محاسبه میشود و در این امر عواملی مثل ابعاد قالب،کیفیت قالب و موقعیت پروژه اثرگذارند. به طور کلی قیمت خرید قالب وافل یک طرفه به ازای هر متر مربع از 240 تا 270 هزار تومان متغییر است.درنظر داشته باشید که دستمزد اجرا به صورت جداگانه محاسبه می شود.

قالب های وافل دوطرفه

این قالب ها در اجرای سقف وافل مشبک یا دوطرفه به کار می روند و باعث انتقال بار در دو راستا می شوند، یعنی بار زنده و مرده سقف به تمام تیرهای اطراف هر چشمه سقف انتقال می یابد. این قالب برخلاف قالب یک طرفه با بست به قالب های مجاور متصل نمی شود. اما مانند قالب یک طرفه پس از رسیدن بتن دال به مقاومت نهایی باز شده و در جای دیگر استفاده می شود که این ویژگی به کاهش هزینه تمام شده دال کمک می کند.

ابعاد قالب وافل دوطرفه

این قالب قطعاتی از جنس پلی پروپلین دارد که وزن کمی دارند و به شکل نیمه مکعب طراحی شده اند. در برخی از محصولات ما، این قطعه ها سوراخ هایی جهت چفت و بست شدن قالب های مجاور دارند. حمل و نقل این قالب ها با توجه به ابعادشان آسان است و برای دهانه های عریض بسیار مناسب هستند. معمولا این قالب ها در ابعاد مختلف از 60*60 تا 90*90 ارائه می شوند.

قیمت قالب وافل دوطرفه

بر اساس تعداد و نوع و جنس قالب ها، قیمت این قالب ها متغییر است و به فاکتور های گوناگونی بستگی دارد. جهت اطلاع بیشتر در این مورد می توانید با ما تماس بگیرید.

 معرفی و بیان ویژگی های قالب سقف وافل کهن دک

امروزه به دلایل اقتصادی و فنی سقف وافل کاربردهای فراوانی دارد زیرا از نظر اقتصادی و فنی بسیار مناسب و به صرفه است. مهمترین قسمت در ساخت سقف های وافل همان قالب وافل است. قالب وافل توسط شرکت های مختلفی ارائه میشود که همین امر باعث شده که این قالب ها مقداری تفاوت داشته باشند. لازم است کارفرمایان قالب های وافل متفاوت را شناسایی کرده و با توجه به شرایط هر پروژه بهترین قالب وافل را انتخاب کنند. این مقاله به توضیح و معرفی قالب های وافل کهن دک میپردازد و آن را با سایر قالب های موجود در بازار مقایسه میکند.

قالب وافل

ابعاد و هندسه قالب‌های وافل کهن دک

قالب های وافل در ابعاد مختلفی تولید و ارائه میشوند. قالب های وافل کهن دک در ابعاد افقی و پشت و به پشت 75 در 75 سانتی متر و در ارتفاع های مختلف وجود دارند. انتخاب عدد 75 سانتی متر برای فاصله آکس تا آکس تیرچه های متعامد تشکیل شونده، بر اساس رعایت الزامات آیین‌نامه‌ای و توجه به پارامترهای زیبایی شناختی و سهولت اجرا و کاربرد و همچنین امکان اجرا بهینه‌ترین سقف وافل صورت پذیرفته است. قالب های وافل کهن دک در ارتفاع های مختلف طراحی شده اند تا برای دهانه های مختلف مناسب باشند. به طور مثال دهانه های بلند تر برای سقف ضخامت بیشتری نیاز دارند تا قالب وافل بتواند خیز و ارتعاش سقف را بهتر کنترل کند.

مقاومت در قالب‌های وافل کهن دک

از جمله مهمترین مشکلات قالب های وافل موجود در بازار، ضعف های مقاومتی آنهاست. این ضعف ها موجب مشکلاتی از جمله : شکست زود هنگام، دفرمگی و افزایش پرت در قالب ها می شود. قالب های بنتیک طوری طراحی شده اند که با توجه به شرایط کشور و مشکلات موجود، بیشترین مقاومت را در برابر بارها و فشارهای وارده داشته باشند. این قالب ها تست های مختلفی از جمله دوام و پایداری؛ مقاومت در برابر بارگذاری، سقوط از ارتفاع و همچنین ضربه را پشت سر گذاشته اند و نتایج قابل قبولی به دست داده اند.

سهولت حمل و انبارداری

یکی از مشکلاتی که بعد از خرید قالب نمود پیدا میکند مشکلات حمل و نقل و انبار کردن آن ها به دلیل طراحی نادرست آنهاست. این مشکل منجر به افزایش هزینه های حمل و نقل، انبارداری و نگه داری قالب ها میشود. یک ویژگی مثبت قالب های بنیتک این است که بدون لغزیدن و به راحتی در هم فرو میروند در نتیجه نقل و انتقال و همینطور نگه داری آنها به سادگی صورت میپذیرد

عدم نیاز به مونتاژ در محل کارگاه

برخی قالب ها لازم است در محل استفاده و در کارگاه به وسیله پیج و مهره مونتاژ شوند. همین امر کاربرد آنها را سخت و وقت گیر میکند. از طرفی همین قطعه قطعه بودن و وجود درزهای مختلف بین قطعه ها موجب میشود که شیره بتن از این درز ها عبور کرده و خطوط درز را در نمای سقف ها نمایان کند. قالب های وافل بنیتک یکپارچه بوده و نیاز به مونتاژ ندارند. این ویژگی علاوه بر سهولیت حمل و نقل، نگه داری و کاربرد ، موجب ساخت یک سقف وافلی تمیز تر و بدون خطوط درز میشود.

تعبیه اسپیسر بروی قالب های وافل

یکی از ویژگی های خاص قالب های بنیتک تعبیه زائده هایی است که کاربردی مانند اسپیسر در لبه های خارجی و سطح های فوقانی قالب ها دارند. وجود این اسپیسر ها چند مزیت دارد. آرماتور بندی سریع تر، منظم تر ، ساده تر از جمله این مزایا هستند که به خودی خود باعث میشوند که نیازی به اسپیسر جداگانه نداشته باشید. هر قالب حداقل تعداد ممکن از این اسپیسر ها را دارد و جانمایی آنها به نحوی می باشد که سقف وافل حاصل بیشترین مقاومت خمشی را از طریق قرارگیری آرماتور های اصلی تحتانی و فوقانی در دورترین نقطه نسبت به یکدیگر بدست می‌آورد. البته همیشه نیاز به این اسپیسر ها نیست به همین دلیل قالب های وافل بنتیک در دو حالت با اسپیسر و بدون اسپیسر موجود هستند.

جداشدن راحت قالب های وافل از بتن

طراحی هندسی و جنس این قالب ها به طوری است که بدون چسبندگی به بتن و به سادگی از آن جدا میشوند. همچنین به علت صیقلی بودن این قالب ها، نمای بتن برای استفاده به عنوان عنصر نمایان مناسب است . لازم به ذکر است که تمام این کارها بدون نیاز به روغن جداساز قالب انجام میشود.

امکان ایجاد آسان بازشو در جان تیرچه ها

از دیگر مزایای مهم سقف های وافل، این است که میتوان در جان تیرچه ها بازشو هایی برای عبور تاسیسات از ضخامت سقف تعبیه کرد. برای انجام این کار میتوان از لوله یا فوم استفاده نمود. این قالب ها دارای نشیمن در جداره ها هستند که برای تنظیم و تثبیت عنصر ایجاد کننده بازشو جانبی لازم است.
کارفرمایان محترم برای تامین قالب های وافل مورد نیاز خود میتوانند آنها را به صورت نو یا دست دوم تهیه کنند. در اکثر پروژه ها خرید قالب گزینه به صرفه ای است . از طرفی میتوان پس از اتمام پروژه ها و عدم نیاز به قالب ها آنها را به فروش رساند، در پروژه های دیگر استفاده کرد و حتی آنها را به شرکت مورد نظر عودت داد

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما
error: