سقف  یوبوت 

سقف یوبوت در حقیقت یک نوع سقف دال با عملکرد دو طرفه می باشد که بمنظور اجرای دهانه های بلند و بمنظور حذف ستون در سازه از آن استفاده میشود.

معرفی قالب یوبوت

قالب یوبوت که از پلاستیک‌های پلی‌پروپیلن که بصورت خلاصه به آن پ.پ نیز میگویند ساخته شده است. این قالب‌ها دارای طول و عرض مربعی ۵۲ سانتی‌متر می‌باشند و همچنین ارتفاع آنها بسته به‌اندازه دهانه‌ی مورداستفاده، از  10 سانتی‌متر شروع میشود و در دهانه های بلند تر تا ارتفاع 48 سانتی متر نیز می رسد.  قالب های یویبوت بصورت یوبوت تکی و یوبوت دوبل در بازار عرضه می شوند. با طراحی خاصی که بر روی قالب های یویوت صورت گرفته  پایه قالب ها بعنوان اسپیسر عمل نموده و فرایند بتن‌ریزی و نیاز به تهیه اسپیسر یا فاصله دهنده یصورت جداگانه را حذف میکند، همچنین این ارتفاع موجب میشود که بتن زیر قالب به خوبی ویبره زده شود و از کرمو شدن بتن زیر قالب یوبوت جلوگیری می کند.

بمنظور جلوگیر ی از حرکت جانبی یوبت ها  (uboot lateral movement)از اسپیسرهای کناری در ان ها استفاده شده است که بصورت پلاستیک های طول داری می باشند. اندازه این اسپیسر ها نیز همانند اسپیسرهای تعبیعه شده در زیر قالب یوبوت متغییر بوده و با توجه به فاصله ای که برای تیر بین قالب های یوبوت منظور شده است میتواندد به قالب های یوبوت فاصله ای بین 12 تا 20 سانتی متر بدهند.

همانطور که در بخش قبل به آن آن اشاره شد؛ دال هاي مجوف حاصله از سيستم سقف يوبوت به صورت تيرهاي Ι شکل  متعامد یا در اصطلاح عمود بر هم بوده و بار را به صورت دو طرفه منتقل مي کند و به طور کلی تر میتوان اذعان نمود که در اطراف هر قالب یوبت 4 عدد تکیه گاه گیردار تشکیب خواهد شد.

ضخامت دال های اجرا شده با یوبوت

همانند هر سیستم باربر دوگانه دیگر ضخامت تمام شده دال های اجرا شده با سقف یوبوت  با  توجه  به دهانه ها و بارگذاري هاي مختلف  متفاوت  است. و براي بدست آوردن ضخامت دقيق نياز به محاسبات سازه اي و مدلسازی سازه در ایتیس و سپس طراحی سقف و در نهایت کنترل خیز آن سقف در برنامه SAFE  با توجه به آیین نامه های موجود در ایران نمود.

 

 

ماهيت و عملکرد قالب هاي يوبوت

همانند سقف وافل در سقف یوبوت نیز ماهيت و هدف اصلي از قرار دادن قالب هاي يوبوت در داخل دال هاي بتني، حذف بتن غیرکاربردی و ايجاد حفره ها یا شبکه های توخالی در داخل دال های بتنی مي باشد.همانطور  که پیداست عمل  قراردادن قالب های یوبوت در داخل دال ها و یا سقف های بتنی به سبک تر شدن دال  یا سقف یوبوت کمک مي نمايد.

مزایای فنی

 • صلبيت و يکپارچگي سقف

به توجه به اینکه شبکه آرماتور در بالا و پايين دال، و نیز در دو جهت X  و Y در چهار طرف قالب یوبت قرار داد که موجب ایجاد 4 تکیه گاه اطراف قالب یوبوت میگردد، و در نهایت این مجموعه در بتن مدفون میگردد،سقف یوبوت یک سیتم يکپارچه و صلب را ايجاد ميکند.

 • عمل کردن در دو جهت X و Y

از آنجا که عملکرد سيستم سقف یوبوت و سقف وافل عیناً مشابه سیستم عملکردی دال بتنی توپر می باشد. در اين نوع سيستم ها تمامی المان های سقف بصورت يک قطعه ي صلب، همگن و يکپارچه عمل میکنند. و بارهای وارده بر سقف را در هر دو جهت X  و Y منتقل مي کنند.

 • عملکرد لرزه اي بهتر سازه با سقف یوبوت و سقف وافل

پرواضح است که  هر چقدر سازه سبک تر باشد نيروي کمتري را از طرف زلزله جذب مي کند. بنابراين در سازه هايي با سيستم دال مجوف يوبوت، و یا سقف وافل بدليل سبکتر بودن سازه، کل سازه در مقابل نيروي زلزله منعطف تر عمل می نماید. که این امر موجب بهتر عمل نمودن سازه با سقف یوبوت و وافل هنگام زلزله می باشد.

 • بالا بودن ظرفيت باربري دال

ساختار سقف یوبوت همانند سقف وافل بصورت تير هاي T  شکل می باشد که عمود بر هم هستند، که اين امر موجب ایجاد سختی زياد و به دنبال آن افزايش ظرفيت باربري سقف یوبوت مي شود.

 • بهينه سازي المان هاي سازه اي

همانطور که عنوان شده بدلیل حذف بتن غیر باربر که باعث کاهش بار مرده سقف یوبوت میشود وزن کل سازه کم شده، و اعضای هاي ديگر سازه مانند تیرها، ستون ها و ديوار برشي ها براي بار هاي کمتري طراحي می شوند و در نتيجه ابعاد مقاطع آنها کمتر مي گردد.

 • بهبود خواص آکوستيکي

فضای خالی ايجاد شده در سقف يوبوت لايه اي از هوا را درون خود محبوس کرده که موجب بهبود خواص عایق بودن در برابر انتقال صوت و حرارت مي گردد.

 • ضخامت پايين تر دال یا سقف یوبت نسب به دال توپر
 • در صورت وقوع آتش سوزی بدليل وجود کاور بتني در بالا و پايين قالب های یوبوت، سقف یوبوت به راحتی تا چندین ساعت در مقابل آتش سوزی مقاومت می نماید، که جزییات این موضوع به تفصیل در آیین نامه مبحث نهم مقررات ملی آورده شده است.

 

مزاياي اقتصادي جهت خريد يوبوت
 • بهينه کردن مقاطع المان های سازه در سقف یوبوت

همانطور که عنوان شده بدلیل حذف بتن غیر باربر که باعث کاهش بار مرده سقف یوبوت میشود وزن کل سازه کم شده و این امر علاوه بر کاهش مقاطع تیر، ستون و دیوار برشی میتواند در جهت حذف تعدادی از آن ها نیز کمک نماید

 • کاهش هزینه و زمان اجرای سازه

بدلیل حذف آویز تیرهای میانی و پیرامونی سازه و نیز کاهش و یا حذف مقاطع و المان هایی نظیر ستون ها، تیرها و دیوارهای برشی علاوه بر کاهش هزینه میتواند در جهت کاهش زمان اجرای سازه نیز تاثیر بسزایی داشته باشد

کاهش هزينه گودبرداري هاي اضافي

کاهش مصرف بتن در فونداسيون هايي با ضخامت پايين

 • در صورت اجرای سقف یوبوت، نیاز به اجرای سقف کاذب از بین خواهد رفت
 • بدلیل داخل هم رفتن قالب های یوبوت حمل آن ها از کارخانه به محل اجرا به راحتی صورت میگیرد

1234567890 0987654ث 300x154 - سقف یوبوت5544332211 300x97 - سقف یوبوت

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما
error: