h e1 min - حداکثر دهانه سقف وافل چقدر است؟

قبل از اینکه درباره حداکثر دهانه سقف وافل صحبت کنیم باید بدانیم سقف وافل در دو نوع یک طرفه و دو طرفه می باشد که حداکثر دهانه سقف وافل یک طرفه و دوطرفه با هم یکسان نیست و متفاوت می باشند.

سقف وافل یک طرفه و دو طرفه با اینکه از لحاظ نامی خیلی شبیه هم هستند اما از نظر کاربرد و عملکرد متفاوت هستند. نکته جالب درباره این سقف ها این است که سقف های وافل از سالهای گذشته نیز در صنعت ساختمان سازی بوده اند اما پیمانکاران به دلیل مشکلات هنگام اجرا که بیشتر اجرای قالب بندی بود با مشکلاتی روبرو می شدند و متاسفانه زیاد مورد استقبال پیمانکاران قرار نگرفت اما خوشبختانه بعدها با تغییر دادن قالب‌بندی و همچنین با آمدن قالب وافل که راحت و کم ‌هزینه بودند، سقف وافل توجه پیمانکاران را به خود جلب کرد.

حداکثر دهانه سقف وافل

اصلی ترین دلیلی که موجب استقبال خوب از سقف های وافل شد، قابلیت این سقف هاست که میتونید در دهانه های بزرگ از آنها استفاده بکنید. و همچنین اجرای آنها بسیار هزینه خیلی کمتری نسبت به سایر سقف ها دارد که کنار هم قرار گرفتن این دو مزیت برای سقف وافل مزیت بسیار خوبی است.

به دلیل حذف بتن زیرین سقف وافل برای حداکثر دهانه ها کاربرد دارد که با حذف کردن و نادیده گرفتن این قسمت بتن کمتری مصرف می گردد و در نتیجه بار مرده سقف نیز بسیار کم میشود. این دلیل اصلی استفاده از سقف وافل در پروژه هایی با دهانه بلند می باشد.

با این پیش درامد ما به دنبال جواب دادن به این پرسش هستیم که حداکثر دهانه سقف وافل یک طرفه و دوطرفه چقدر است؟ با کهن دک همراه باشید.

  • اگر میخواهید هزینه های بنای خود را کاهش دهید برای سقف میتوانید به جای خرید از اجاره قالب وافل استفاده کنید.

حداکثر دهانه سقف وافل یک‌طرفه

سقف وافل یک‌طرفه، به شکل مدولار و در طول‌ های کاربرد دارد. با قالب ‌ها میشود طول تیرچه‌ را تعریف کرد؛ اما بستگی به طول دهانه دارد. همچنین با قرار دادن قالب ها در کنار هم میتوان به طول مورد نظررسید. در سقف یک طرفه، قالب ‌ها در آکس به آکس‌ های 60 و 70 موجود می باشند که در طول‌ های متفاوتی بسته می شوند. قالب ها ارتفاع حفره‌ ای که ایجاد می‌کنند بیست و پنج سانتی متر و طول آن به ابعاد 50، 10 و 15 سانتی‌متر می باشد.سقف وافل یک طرفه چونکه عملکردی یک طرفه دارد در دهانه های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد و حداکثر دهانه آن 8 و نهایتا 9 مترمی باشد.

حداکثر دهانه سقف وافل یک‌طرفه

حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه

سقف وافل دو طرفه به شکل دال دوطرفه عمل می‌کند.

در این نوع سقف ها انتقال بار به شکل دو طرفه انجام می گردد و به همه تیرهای اطراف چشمه سقف منتقل می شود. این سقف ها نسبت به خم شدن استقامت بیشتری دارند و به همین دلیل می توان از آنها در دهانه های بلند استفاده نمود.

آکس به آکس قالب‌ های این سقف ها، 60،80 ، 86 و 90 هست و پرکاربردترین آن، آکس به آکس 80 در ارتفاع 28 می باشد.
حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه از لحاظ فنی تا 12 متر قابل تعریف می باشد و در شرایط خیلی خاص با نظر مهندس طرح تا 15 و نهایتا 16 متر نیز میتوان آن را اجرا کرد.

اجرای سقف وافل یک طرفه بهتر است یا سقف وافل دوطرفه؟

برای جواب دادن این پرسش باید به نقشه ساختمان مراجعه کنید. اجرای سقف به صورت یک طرفه یا دوطرفه امری است که برای اجرای آن باید به طول دهانه و شکل پانلهای سقف توجه نمود بطوری که در دهانه‌ های بلند، بهتر است اجرابه‌ شکل دوطرفه انجام گیرد و در صورتی که طبق محاسبات مشخص شود که وزن بار مرده افزایش می یابد بهتر است اجرای سقف را به بهترین نحو انجام دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک + 16 =

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما
error: